سفر به مراکش

مراکش کشوری در آفریقای شمالی است که در خط ساحلی اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه واقع شده است.

مراکش با داشتن کوههای مرتفع، بیابانهای گسترده، خط ساحلی ناهموار، و شهرهایی با محله های باستانی و کوچه های پیچ در پیچ متنوع ترین کشور در آفریقا می باشد.

images

مراکش اساسا از اعراب و بربرها یا ترکیبی از هر دو نژاد تشکیل شده است. شمار قابل ملاحضه ای از بربرها اساسا در مناطق کوهستانی کشور زندگی میکنند، پناهگاه وسیعی که در آنجا زبان و فرهنگ خودشان را حفظ کرده اند. بخشی از جمعیت مراکش پناهندگانی از اقوام اسپانیایی هستند که در قرن ۱۵ از سرزمینهای اشغالی ریکونکویستا (Reconquista) گریخته اند.

سیاست خارجی مراکش استقلال یافته اکثرا با همسایه های عرب خود متفاوت می باشد. منابع اصلی اقتصاد مراکشی ها صنعت کشاورزی، فسفات، توریست و نساجی می باشد.

Morocco-walls-carriage

از نظر غربی ها مراکش کشوری است که بلافاصله شما را برای همیشه مجذوب خود می کند. گرچه فقط به اندازه یکساعت قایق سواری تا اسپانیا فاصله دارد اما به خاطر فرهنگ اسلامی و به شدت سنتی، به نظر می رسد از اروپا خیلی دور است. در سرتاسر کشور برخلاف حاکمیت قوانین استعماری اسپانیایی و فرانسوی در طول سالها و وجود شهرهای مدرن و بین المللی مثل ربات و کازابلانکا، حال و هوای گذشته های خیلی دوررا همیشه در سطح کشور احساس می کنید. در شهر فز که احتمالا زیباترین شهر در بین همه شهرهای عربی است سبک زندگی جاری هنوز ریشه ای از زمان قرون وسطایی دارد ، زمانی که پادشاهی مراکش از سنگال به اسپانیای شمالی گسترش یافت و این در حالی است که هنوز در کوهستانهای اطلس و ریف امکان رسم نقشه قبیله ای جمعیت بربرها وجود دارد. اگر بخواهیم از تمام این توصیفها تابلویی ترسیم کنیم ظاهر کشور از سواحل مدیترانه گرفته، سرتاسر چهار خط کوهستانی تا صحرای شنی و پوشیده از خار و خاشاک و خالی از سکنه آن فوق العاده است.

morocco-desert

 

طبق سلیقه خود می توانید یکی از شهرهای زیر را برای گردش انتخاب کنید:

شهرهای مراکش:

ربات (Rabat): پایتخت مراکش، خیلی آرام و بی دردسر، نقاط چشمگیر آن منار و برج متعلق به قرن ۱۲ می باشد.

rabat-morocco

rabat

rabat-church

کازابلانکا  (Casablanca): این شهر مدرن در کنار دریا نقطه آغاز همه بازدیدکننده هایی می باشد که با هواپیما به این کشور می آیند. چنانچه وقت دارید هم شهر قدیمی و تاریخی و هم مسجد مدرن که سومین مسجد بزرگ دنیا می باشد ارزش دیدن در یک بعدازظهر را دارند.

Casablanca

casablanca-morocco-mosque

casablanca-morocco-beach

فز (Fez) : پایتخت قدیمی مراکش و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرهای قرون وسطایی در دنیا می باشد.

Fes-Morocco-46

شهر مراکش (Marrakech) : این شهر ترکیبی از مراکش قدیم و جدید است. برای حداقل دو روز پرسه زدن در بازارهای پیچ در پیچ و خرابه های شهر قدیمی برنامه ریزی کنید. میدان بزرگ دجیما الفنا (Djeema El Fna) در غروب را نیز از دست ندهید .

marrakech-square

la-sultana-marrakech

مکنس (Meknes) : شهری از گذشته که زنگ تفریحی برای خوشامدگویی به جمعیت توریستهایی است که از شهر همسایه فز می آیند. قبلا پایتخت شاهنشاهی بوده و دیوارهای گسترده خودش را حفظ کرده است. با این همه شهر قدیمی کوچکتری نسبت به فز به شمار می آید. تعدادی تاکستان نیز در اطراف مکنس وجود دارد.

Meknes-603190

اورزازات (Ouarzazate): پایتخت جنوب محسوب می شود، اورزازات نمونه فوق العاده ای برای جهانگردان است و شهری است که شرایط باستانی را در خود حفظ کرده است  و حس و حال شهر باستانی و شگرف در آن از بین نرفته است.

Kasbah-Ouarzazate2

 

ouarzazate-hotel-sultana-royal-golf-306447_1000_560

تانگیر(Tangier): نقطه شروع اکثر بازدید کننده هایی که که با کشتی از اسپانیا می رسند. گیرایی اسرارآمیزی که از نظر تاریخی نظر هنرمندان بیشماری مثل ماتیاس، موسیقدانهایی مثل هندریکس، سیاستمدارانی مثل چرچیل، نویسندگانی مثل باروز و تواین و افرادی مثل مالکوم فوربز را به خوذ جلب کرده است.

 

mirage-tangier-morocco-exterior-lg

 

tangier27

تارودانت (Taroudannt) : یک شهر جنوبی بازرگانی است

taroudant_agat1

تتووان (Tetouan) : سواحلی زیبا دارد و دروازه کوهستانهای ریف می باشد.

Tetouan

الهوسیما(Al Hoceima) : شهری شگفت انگیز در شمال مراکش با سواحلی زیبا و مردمی دلنشین، مکانی است که گردشگران از هر جای دنیا باید آن را ببینند.

Maroc, Al Hoceima

Maroc, Al Hoceima

آگادیر (Agadir): آگادیر بخاطر سواحلش معروف است. این شهر با تاثیر کمی از تاریخ و فرهنگ نمونه خوبی از مراکش مدرن می باشد. سوار اتوبوسهای محلی شوید و به شمال شهر یعنی آئوریر و تامراگت که سواحل فوق العاده ای دارند بروید.

Agadir_Morocco_96408260

امیزمیز (Amizmiz): با وجود بزرگترین بازار روزهای بربرها در کوههای مرتفع اطلس در هر سه شنبه، امیزیز مقصد محبوبی برای مسافرانی است که به دنبال یک سفر یه روزه هستد و از شهر مراکش فقط با فاصله زمانی یکساعت می توانند به آسانی به آنجا برسند.

Amizmiz_001

چفچائون (Chefchaouen): یک شهر کوهستانی درون مرزی بندر طنجه که پر از کوچه های پر پیچ و خم سفید، درهای آبی رنگ، و درختان زیتون می باشد، چفچائون مثل یک کارت پستال شفاف است و خوش آمدی برای گریز از بندر طنجه می باشد که حس سرزمینهای یونانی را در شما ایجاد می کند.

Chefchaouen-Morocco-Tourism.3

cheochfan_823647

اسائوریا (Essaouira): یک شهر باستانی در کنار دریا که به تازگی گردشگران آن را دوباره کشف کرده اند. از اواسط ماه جون تا ماه آگوست مملو از جمعیت می باشد اما در بقیه مواقع شما تنها فرد در ساحل خواهید بود. از موسیقی خوب و مردم فوق العاده با نزدیکترین خط ساحلی به مراکش لذت ببرید.

essaouria

essaouira

ایموزر (Imouzzer): شهر سنتی بربرها که در کوههای اطلس واقع شده است با منظره ای زیبا و آبشاری فوق العاده. صنایع دستی های عالی، روغن ارگان و جواهر بربرها.

مرزوگا و محمید (Merzouga and M’Hamid ) : از یکی از این دو دهکده در کناره صحرا با شتر یا خوردهای ۴ دیفرانسیلی یک شب یا یک هفته میان تپه های شنی و زیر ستارگان می روند.

lowcost-morocco-travel-camel-riding6

تینرهیر(Tinerhir) : این شهر نقطه عالی برای دسترسی به کوههای مرتفع و خیره کننده اطلس می باشد.

.

سوغاتی هایی که می توانید بخرید:

جدا از گردشگرانی که از سوغاتی های کلاسیکی مثل کارت پستال و زیورآلات خوششان می آید چیزهایی در این منطقه هست که در مکانهای دیگر به سختی یافت می شوند و یا حتی منحصر به فرد هستند:

خرما: که می توانید پس از مقداری چان زنی به اندازه یک جعبه پرتقال با قیمت مناسب بخرید

اجناس چرمی: مراکش به طور واقعا عظیم کالای چرمی تولید می کند. حواستان باشد که بعضی از بازارها پر از نمونه های بی کیفیت هستند. فروشگاههای طراح را می توانید در مرکزخریدهای بزرگ بیابید.

روغن آرگون و محصولاتی که از آن گرفته می شود مثل صابون و لوازم آرایشی.

تاگین: ظرفهای سفالی کلاسیک مخصوص طبخ غذای مراکشی ساخته شده از خاک رس که اگر قصد دارید وقتی به خانه برگشتید مراکش را به آشپزخانه خود ببرید غذاهای آب دار و روغن دار در آنها بهتر پخته می شوند.

بیراد: قوریهای کلاسیک مراکشی

دجلاباه: چادرهای کلاسیک مراکشی با روبنده. اغلب دارای طرحهایی با بافت ظریف هستند و بعضی از آنها مناسب هوای گرم و بقیه طرحهایی که بافت ضخیم تری دارند مناسب هوای سرد می باشند. شهر چئوچفان مکان عالی برای خرید چادرهای پشمی ضخیم می باشد.

قالی: قالی های دست بافت بربری را می توانید مستقیما از استادکارانی که آنها را بافته اند بخرید. اگر به روستاهای کوچک بروید مثل روستای آنزال در استان شهر اورزازات می توانید بافنده ها را ببینید، کارشان را تماشا کنید و آنها با خوشحالی با چای از شما پذیرایی می کنند و کارهایشان را به شما نشان می دهند.

Carpet-store-Marrakech-Morocco

ادویه: خارج از شهرهای قدیمی می توانید ادویه را ارزان و در شهرهای خشک و گرم با کیفیت عالی بخرید.

خورد و خوراک در مراکش

غذاهای مراکشی با پرسهای زیاد و تنوعی برگرفته از تاثیرات عربی و مستعمره ای کشور، اغلب به بهترین غذاها در دنیا شهرت دارند. متاسفانه به عنوان یک گردشگر در مراکش به خصوص اگر برای خرج کردن برنامه ریزی کرده باشید به تعدادی از غذاهایی محدود می شوید که مختص منوی کافه ها و رستورانها در سطح کشور می باشند.  با توجه به اینکه مراکشی ها غذاهای محلی خود را در خانه هایشان می خورند اکثر رستورانها غذاهای خارجی برای مراکشی ها سرو می کنند. به جزدر شهرهای اصلی، مراکشی ها معمولا در رستورانها غذا نمی خورند بنابراین انتخاب غذا معمولا به غذاهای بین المللی مثل غذاهای چینی، هندی و فرانسوی محدود می شود.

غذاهای سنتی مراکش:

کاسکاس: که از دانه های سمولینا تهیه می شود و در ظرفهای صافی مانند بخارپز می شود و به کاسکاسری معروف است غذای اصلی اکثر مراکشی ها و احتمالا معروفترین خوراک مراکشی ها می باشد. این غدا می تواند به همراه خورش یا تاگین مخلوطی از گوشت و سبزیجات سرو شود و به عنوان غذای اصلی ارائه شود. تقریبا همه رستورانهای مراکشی سنت سرو کاسکاس را در روزهای جمعه به جا می آورند.

تاگین (یا تاجین): خورشی ادویه دار با گوشت و سبزیجات که ساعتهای زیادی در ظرفهای سفالی مخروطی شکل آرام می جوشد (اسم این ظرفها ازهمین غذا گرفته شده است).رستورانها دهها نوع از این غذا را (با توجه به قیمتهای رستوران) از تاگین مرغ با لیمو و زیتون، با گوشت بره یا گاو عسلی شده، با ماهی یا میگوی غلتیده در سس ادویه دار گوجه فرنگی ارائه می دهند. تنوع بسیاری از این نوع غذا وجود دارد.

کالیا: یکی از غذاهای پرطرفداری که نژاد بربر به غذاهای مراکشی اضافه کرده است کالیا می باشد که ترکیبی است از گوشت بره، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای قرمز و پیاز و با کاسکاس یا نان سرو می شود.

باستلا: یک غذای خوشمزه محبوب در مراکش باستلا می باشد که تکه های نازک خمیر ورقه ای را لایه لایه می کنند و با گوشت طعم دار (اغلب گوشت بره یا مرغ اما لذیذ ترین آن با گوشت کبوتر پخته می شود) و با لایه های خمیر بادام آن را پر می کنند.

مراکشی ها اکثرا ترجیح می دهند غذای خود را با پیاله ای از هاریای گرم (سوپ مراکشی) شروع کنند، یک سوپ خوشمزه که از عدس، نخود، گوشت گوسفند، گوجه فرنگی و سبزیجات پخته می شود.

انواع سوپ در مراکش یک صبحانه سنتی محسوب می شوند. بیسارا که با لپه و روغن زیتون پخته می شود صبحها در نزدیکی بازارها و قسمتهای تاریخی یافت می شود.

گرد آوری و ترجمه: ترجمه آنلاین نویسنده، فرنگیس رحیق

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *