پنج مورد مرتبط با میگرن که می تواند بر سلامتی شما تاثیر بگذارد

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که میگرن دارند پس می دانید که این سردردها می توانند موجب درد، رنج و از دست دادن روزهای کاری باشند اما شاید ندانید تحقیقهای رو به رشد حاکی از این مطلب می باشد که این سردردها ممکن است خطر ابتلا به بیماریهای دیگر از جمله افسردگی، اضطراب و بیماریهای قلبی را در شما افزایش دهند. در بعضی موارد درمان سردرد میگرنی می تواند روی بیماریهای دیگری که به همراه آن سراغ شما می آیند، اثرات مثبت زیادی داشته باشد.

۱.افسردگی و اضطراب

پزشک ماری آن مایز متخصص عصب شناس و سردرد در مرکز عصب شناسی و درد کلینیک کلیرلند در اوهایو می گوید، وقتی که صحبت از ارتباط میان میگرن و بیماریهای روان شناختی در میان است، میگرن هم مرغ است هم تخم مرغ.

این یک رابطه دو بعدی است. افردای که دچار بیماریهای روانپزشکی می باشند بیشتر میگرن می گیرند، اما اگر دچار بیماری روانپزشکی نیستید و دچار میگرن می شوید این امر کیفیت زندگی شما را پایین می آورد و منجر به افسردگی می گردد و ممکن است به خاطر میگرن آنقدر نگران شوید که تبدیل به بیماری اضطراب شود”. یک تحقیق حاکی بر این است که احتمال افسرده شدن خانمهای میانسال در صورتیکه سردردهای میگرنی را تجربه می کنند بیشتر است و تا زمانیکه آنها سردرد می گیرند این خطر از آنها دور نمی شود.

بر طبق این تحقیق احتمال افسرده شدن خانمهایی که حتی یک بار میگرن گرفته اند در مقایسه با هم سنهای خود که هرگز دچار میگرن نشده اند، ۳۶ درصد بیشتر است. این یافته در جلسه عصب شناسی آکادمی آمریکا مطرح شده است.

ارتباط بین دو این حالت یک نتیجه مثب دارد و این است که برخی از درمانهایی که برای درمان افسردگی و اضطراب به کار گرفته می شوند یعنی داروهای ضد افسردگی می توانند برای درمان میگرن هم به کار روند. دکتر مایز می گوید:”اگر ما یکی را درمان کنیم بقیه مشکلات ممکن است بهتر شوند.”

  1. بیماریهای قلبی

حدود یک سوم افرادی که میگرن دارند قبل از شروع سردردشان یک پیش هشدار تششع مانند را تجربه می کنند که نوعی اختلال بینایی مثل برق نور یا از دست دادن موقت بینایی می باشد. برخی از تحقیقات حاکی بر این که سردردهای میگرنی که دارای پیش هشدار تششعی هستند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی از جمله حمله قلبی و سکته را بیشتر می کند. همچنین در تحقیقی که در جلسه عصب شناسی آکادمی آمریکا در سال ۲۰۱۳ ارائه شد و اطلاعات بیش از ۲۷۰۰۰ خانمی را که در این تحقیق سلامتی زنان شرکت کرده بودند نظاره کرده بود، دریافته بودند که این مورد یکی از پرخطرترین عوامل بیماری قلبی و سکته میان خانمها می باشد در حالیکه فشار خون بالا عامل دوم می باشد.

محققان از اینکه سردرد میگرنی که دارای پیش هشدار تششعی است خطر حمله قلبی یا سکته را بالا می برد، مطمئن نیستند اما آنها در این خصوص نظریه هایی دارند. مایز می گوید:”در طول مدت سردرد میگرنی روندی وجود دارد که مواد شیمیایی التهاب آور را افزایش میدهد و میتواند دیواره رگها را تخریب کند و موجب بسته شدن آنها شود که این امر می تواند موجب سکته یا حمله قلبی شود.”

اینکه کنترل میگرن خطرات بیماریهای قلبی را کاهش می دهد یا نه مشخص نیست. او می گوید:”اگر دچار میگرن با پیش هشدار تششعی هستید جهت کنترل بقیه عوامل مرتبط با خطر سکته و حمله قلبی اقدام کنید.” این بدین معنی است که از فشار خون، کلسترول، و میزان سطح قند خون خود و اینکه در چه سطحی باید باشد مطمئن شوید، در صورت نیاز وزن خود را کم کنید و در صورتیکه هنوز سیگار می کشید آن را متوقف کنید.

  1. بیماری چاقی

برخی شواهد حاکی بر این است بین افرادی که میگرن دارند احتمال اینکه دارای وزن زیاد هم باشند بیشتر هست و با افزایش وزن دفعات مبتلا شدن به میگرن مکرر تر و جدی تر می شود. مایز می گوید در اینجا احتمالا التهاب یک عامل مشترک عمومی است. هم میگرن و هم چاقی حالتهای التهابی به حساب می آیند. او توضیح می دهد:” نتایجی وجود دارد که نشان می دهد کاهش وزن ممکن است به دردهای میگرنی هم کمک کند.”

  1. بیماری صرع

طبق گفته دکتر ریچارد لیپتون معاون بخش عصب شنناسی سال کوری و پروفسور روانپزشک علوم رفتاری دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتن و مدیر مرکز سردرد مونته فیر، مشخصه هر دو بیماری میگرن و حمله صرع تحریک پذیری مغز می باشد. ” اینکه اول دچار کدامیک از این بیماریها شده باشید چه صرع یا میگرن، احتمال اینکه دچار آن یکی شوید دو برابر است.”

او می گوید:” زیاد مهم نیست که صرع موجب بیماری میگرن می شود یا میگرن موجب بیماری صرع می شود مسئله مهم این است که این دو بیماری با هم در ارتباط هستند و حداقل این موضوع را می دانیم که بخشی از علت، ژنتیکی است. این دو بیماری در تحقیقهایی که برای شناسایی بیماریهای همه گیر صورت میگیرد، به هم مرتبط هستند و داروهای بازدارنده بیماری صرع روی سردرد میگرنی نیز موثر هستند.”

در واقع محققان دانشگاه کلمبیای نیویورک ۵۰۰ خانواده که دو نفر یا بیش از دو نفر از اعضای خانواده آنها بیماری صرع داشتند را مورد آزمایش قرار دادند. آنها دریافتند افرادی که سه نفر یا بیش از سه نفر از اعضای خانواده آنها بیماری صرع دارند به نسبت خانواده هایی که تعداد کمتری از اعضای خانواده آنها بیماری صرع دارند، دو برابر بیشتر دچار سردرد میگرنی با پیش هشدار تشعشعی می شوند.

  1. آلرژی یا حساسیت:

دکتر لیپتون بیان می کند اگر شما دچار حساسیت بینی هستید شما هم بیشتر دچار میگرن می شوید و دلیلش این است که عصب سه قلو که در ایجاد میگرن درگیر است در مخاط بینی هم هست. او می گوید:” حساسیتهای مربوط به بینی وقتی رخ می دهند که ماده حساسیت زا حالت تحریک پذیر یا التهاب در عصب بوجود می آورند که موجب خارش و آبریزش بینی می شود.”

به خاطر سلامت خودتان از این خطرها آگاه باشید و سلامتی خودتان را با درمان میگرن کنترل کنید.

نوشته دنیس مان از سایت هرروز سلامتی ، بازنگری توسط دکتر فرخ سحرابی

مترجم: ترجمه آنلاین نویسنده، فرنگیس رحیق

توجه: مطالب مذکور جنبه تحقیقاتی دارد و جهت هر گونه اقدام درمانی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *